
Проект BG05M20P001-3.005-0004
„Активно приобщаване в системата на предучилищното образование“
по Опертивна програма "Наука за интелигентен растеж" 2014-2020 г.
от 26.08.2019 г.
в Дейност 1 "Допълнително обучение по български език за деца от уязвими групи" и Дейност 2 "Педагогическа, психологическа и социална подкрепа на децата".
По проекта работят учители с групи от 4 до 5 деца през цялата година, а също и педагогически специалисти /психолог и логопед/ и непедагогически специалисти /помощник на учителя и помощник-възпитател/.
ПРОЧЕТЕТЕ ПОВЕЧЕ ТУК:
И през новата учебна година ДГ № 5 „Червената шапчица” работи по Проект BG05M20P001-3.005-0004 „Активно приобщаване в системата на предучилищното образование“ към оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж” в няколко дейности:
1. Допълнително обучение по български език по проекта се осъществява чрез осигуряване на обща подкрепа за личностно развитие в детските градини в рамките на:
-
допълнителни модули по образователно направление в частта по български език, осъществявани в педагогически ситуации през учебно време;
-
допълнителни форми на педагогическото взаимодействие, организирани в неучебно време.
2. Дейностите за педагогическа, психологическа и социална подкрепа на деца от уязвими групи:
-
обезпечаване на средствата за изплащане на такси на деца в детски градини с повишена концентрация на уязвими групи;
-
осигуряване на допълнителен педагогически непедагогически персонал;
-
осигуряване на учебни материали, пособия,помагала и др.
От 15.08.2019 г. по Проекта в ДГ № 5 „Червената шапчица” работят психолог, логопед, помощник на учителя, помощник-възпитател и 7 учители от екипа на детската градина.
Допълнителни занимания по Български език през 2019/2020 г. имаше в:
-
група „Слънчо";
-
в група „Звездичка”;
-
в група „Смехурко”;
-
в смесена група с. Драгановец.
През учебната 2020/2021 г. продължава работата на всички педагогически специалисти за обща и допълнителна подкрепа на децата за обучение по български език, както и за педагогическа, психологическа и социална подкрепа на деца от уязвими групи.
Предвид епидемичната обстановка в България и при спазване на „Правила за организация на дейността на ДГ № 5 „Червената шапчица“ град Търговище в условията на „С-19” като неразделна част от „Правилник за дейността в детска градина № 5 “Червената шапчица” - град Търговище”, към момента, педагогическите и непедагогическите специалисти, назначени по Проекта, работят с деца само в една възрастова група:
В група „Слънчо” – психолог;
В група „Бон-Бон” – помощник-възпитател;
В група „Звездичка” – помощник на учителя;
В група „Смехурко” – логопед /на 4 часа/;
Успешната социализация, развитие на емоционална интелигентност и езикова грамотност са важни приоритети в нашата работа, а имено - да подкрепим детската любознателност и да насърчим желанието на детето да открива и опознава себе си като творческа личност.
През декември 2020 година психологът по проекта г-жа Емилова създаде Група за Обща психологична подкрепа във Фейсбук като част от работата си по проект: "Активно приобщаване в системата на предучилищното образование".
Целта на групата е омуникация, споделяне на материали , онлайн дискусии във връзка с Общата психологична подкрепа на децата и родителите от група Слъчно, към ДГ "Червената шапчица" гр. Търговище
Ето част от дейностите и задачите в групата:
"Какво липсва на изображението?"
Задавайки този въпрос, родителите могат да разберат, дали детето може да си представи целия образ на показания обект? Може ли да възпроизведе образа в паметта си или да го изгради в цялост.
Помощни въпроси могат да бъдат "Колко ръце имаш ти? А колко има на картинката?" и пр.
Г-жа Емилова разказа на родителите за огромното значение на сюжетно-ролевите игри в детска възраст и предложи някои игри, които да практикуват у дома с децата,
за да възпитават чувство за отговорност,
справедливост, отзивчивост.
Да развиват
нравственоволеви качества като самостоятелност,
организираност, инициативност.
Да формират у децата
хуманни чувства към околния свят.
В няколко поста и беседи във Фейсбук госпожа Емилова обърна внимание на родителите върху важността на слушането, четенето, разказването и съчиняването на приказки за децата. Родителите получиха и предложение да четат и разказват приказки заедно с децата си като една от дейностите по проект: "Активно приобщаване в системата на предучилищното образование."
Приказките са част от детството на всеки. Едни от първите детски спомени, които повечето от нас имат е как мама (или баба) чете приказки за лека нощ. Ето и няколко много важни ползи от четенето на приказки:
1. Подсилват детското въображение и обогатяват общата култура;
2. Приказките помагат на децата да си изградят критерии за категории като "добро" и "зло";
3. Развиват критичното мислене;
4. Приказките помагат на децата да открият, разпознаят и изучат емоциите си;
5. И всичко това се случва през забавна изтория!

И за да продължи темата с приказките и да подсили детското въображение, г-жа Емилова предостави на родителите и техните деца много приказки, материали в интернет и статии за ползите от приказки в детса възраст. Точно като за Коледа с всичките й вълшебства, даващи надежда и развихрящи фантазията на малчуганите:
Разбира се, всяка приказка, трябва да бъде изобразена и със средствата на изобразителното изкуство.
Психологът г-жа Емилова работи с децата и за развитие на фината моторика, на интерес към цветове и форми чрез различни изобразителни дейности по проект: "Активно приобщаване в системата на предучилищното образование."
В последната седмица на Декември децата и родителите бяха запознати с термина: "Позитивно родителстване" като част от работата по проект: "Активно приобщаване в системата на предучилищното образование."
Получи се интересна дискусия върху лекцията от "Академия за родители" на тема "Как с любов и уважение да наложим на детето граници."
Работата по проект "Активно приобщаване в системата на предучилищното образование" продължава активно и през 2021г.
Г-жа Емилова подробно разказа на родителите и децата колко е важно физическото развитие на децата и ежедневното движение като гимнастика, подвижни игри, игри за ловкост и сръчност, особено в условията на пандемия и дългото заседяване у дома. Тя сподели интересни видеа и подходящи музикални съпроводи с родителите, за да могат да ги използват у дома в раздвижващите дейности с децата.
С г-жа Емилова в група "Слънчо" по проекта "Активно приобщаване в системата на предучилищното образование"
Основни цели и дейности :
Индивидуална и групова работа за развитие на когнитивни способности :памет, внимание и концентрация, мислене, възприятия.
Развитие на фина мотирика и моторна координация.
Развитие на социални умения и асеривно общуване.
Разпознаване на основни емоции тъга, радост, страх, гняв и тяхното изразяване.
Превенция на агресивни прояви, развитие на търпение и толерантност.
Развитие на комуникативни умения.
Децата, които владеят добре български език отбелязват значителен напредък в изброените области. При децата с езикова бариера, резултатите са по - трудно постижими и напредъкът е минимален.
В групата се усеща позитивна, приятелска атмосфера на подкрепа и разбирателство. Ежедневните ни усилия (съвместно с персонала) са в посока децата да се чувстват приети, спокойни и стимулирани да изразяват своята индивидуалност, като в същото време се съобразяват с правилата на групата, уважават себе си и другите.










С г-жа Емилова децата се забавляваха и се учиха да участват в вободни дискусии за развитие на комуникативни умения. Забавляваха се в много игри за стимулиране на позитивни емоции, разтоварване от стрес и напрежение. Развиваха моторна координация и устойчивост с дейностите "Пролетна градина" и " Нашият двор с животни".
С г-жа Емилова, нашият прихолог по проекта "Активно приобщаване в системата на предучилищното образование" , децата от Първа група "Слънчо" се забавляваха с упражнения за енергизиране и развитие на моторна координация, внимание и концентрация.



В Четвърта група "Смехурко" с г-жа Емилова, нашият прихолог по проекта "Активно приобщаване в системата на предучилищното образование" , децата се забавляваха с:
- Игра за самоизява и разтоварване от стрес и напрежение "Папагал":
- Игри с йога пози за развитие на внимание и устойчивост, гъвкавост, стимулиране на позитивни усещания, увереност, спокойствие,въображение, креативност.




В Първа група "Слънчо" много се радваме на посещенията на г-жа Емилова, нашият прихолог по проекта "Активно приобщаване в системата на предучилищното образование" .
Този път се забавлявахме с:
- Оцветяване на животни за развитие на фина моторикал;
- Тренинг в умения за разпознаване и изразяване на различни емоции;
- Игра за подаване на кубчета по двойки "Обичаш ли, обичаш ли" за развитие на комбинативност .
![]() | ![]() | ![]() |
---|---|---|
![]() | ![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
Заедно с г-жа Милушева, нашият логопед по проекта "Активно приобщаване в системата на предучилищното образование" .
Този път се забавлявахме с:
1. Игри за развитие на вниманието;
2. Реципрочна координация;
3. Пиша елементи на букви;
4. Ориентиране в пространството.
![]() | ![]() |
---|---|
![]() | ![]() |
Г-жа Милушева, нашият логопед по проекта "Активно приобщаване в системата на предучилищното образование:
Фина моторика
Научно е доказано, че развитието на моториката на ръцете е тясно свързано с развитието на речта на детето и неговото мислене. Формирането на речевите области се извършва под влияние на импулсите от пръстите на ръцете. Обикновено децата с добре развита фина моторика имат и по-добра логическа мисъл и памет, могат да се концентрират за по-дълго време върху поставена задача. Нивото на развитие на фината моторика е един от показателите за интелектуалната готовност на детето за училище.
Овладяването на фините движения е дълъг процес. Изисква много упражнения и постоянство. Колкото по-рано детето започне да се занимава с тези игри, толкова ефектът ще бъде по-голям.
Игри и дейности за развитие на фината моторика: Късане, мачкане и сгъване и рязане на хартия; Апликиране; Драскане, оцветяване, рисуване, прекопиране, прерисуване, защриховане, дорисуване на елементи; Работата с пластилин, глина; Игра с кубчета, конструктори, домино, лото, пъзели, лабиринти; Събиране с цяла шепа или с палец и показалец и пускане на монети, копчета, жетони, кестени, жълъди, семена, топчета в касичка, в плик, кутия с малък отвор, в пластмасови бутилки; Игри с пръсти; Игри с ластик или конец, връзки на обувки, панделки; Навиване на листове хартия, салфетки и подложки за хранене на руло, като работим последователно с двете ръце.
"Работа за развитие на фината моторика - Великденска украса"



В Четвърта група "Смехурко" с г-жа Емилова, нашият прихолог по проекта "Активно приобщаване в системата на предучилищното образование" .
1. Разпознаваме емоциите: тъга, гняв, радост, спокойствие, страх, учудване. Изразяваме собствени емоции и чувства.
2. Тренинг в умения за трансформиране на негативните емоции в позитивни.
3. Дискусия за споделяне на позитивни и негативни преживявания по време на Великденските празници, трениране на умения за споделяне и изслушване.





Заедно с г-жа Милушева, нашият логопед по проекта "Активно приобщаване в системата на предучилищното образование" децата от Четвърта група "Смехурко" изработват Великденска украса..
![]() | ![]() | ![]() |
---|---|---|
![]() | ![]() | ![]() |
Отчет на работата на логопед и психолог по
Проект BG05M20P001-3.005-0004
„Активно приобщаване в системата на предучилищното образование“
по Опертивна програма "Наука за интелигентен растеж" 2014-2020 г.
от 26.08.2019 г.
в Дейност 1 "Допълнително обучение по български език за деца от уязвими групи" и Дейност 2 "Педагогическа, психологическа и социална подкрепа на децата".
в ДГ 5 "Червената шапчица" - гр. Търговище
По дейности за педагогическа, психологическа и социална подкрепа на деца от уязвими групи в ДГ № 5 „Червената шапчица” с децата работата продължават:
Стефка Петрова – психолог;
Кремена Милушева – логопед;
Виктория Георгиева – помощник на учителя;
Магдалена Генчева – помощник-възпитател.
В дейностите по Проекта досега са включени 50 деца.
Играхме игри за развитие на обща моторика, подобряване на позата и подобряване на пространствената ориентация.





Г-жа Милушева проведе групова работа с деца от трета възрастова група, в която артикулационните упражнения бяха представени като игра и се задаваха със занимателни инструкции.



Допълнително обучение по български език по проекта се осъществява в малки групи от 4-5 деца, които работят с учител във времето, извън задължителната учебна подготовка, провеждана от учителите на групата.
Работата по Дейност 1 на Проект АПСПО: допълнително обучение по български език продължава и през учебната 2020/2021г.:
-
в пакети от 10 педагогически ситуации (в учебно време);
-
допълнителни модули (в неучебно време).
По дейности за педагогическа, психологическа и социална подкрепа на деца от уязвими групи в ДГ № 5 „Червената шапчица” с децата работят допълнително:
Емануела Емилова – психолог;
Кремена Милушева – логопед /на 4 часа/;
Людмила Симеонова – помощник на учителя;
Стефка Маркова – помощник-възпитател.
В дейностите по Проекта досега са включени 50 деца.
ПСИХОЛОГИЧНА РАБОТА 2019/2020г. ДГ „Червената шапчица“ бе провеждана от психолога Емануела Емилова. Психологическата подкрепа през годината бе неотменна част от живота и ежедневието в детската градина. Дейностите бяха разнообразни и насочени основно към няколко цели:
-
Оказване на помощ на децата при адаптирането им към образователната и социалната системи;
-
Подпомагане на психичното и личностното развитие на децата, чрез:
-
Развитие на когнитивни способности: внимание, памет, мислене, интелект;
-
Разгръщане на творческия потенциал;
-
Развитие на емоционална интелигентност;
-
Развитие на комуникативни и социални умения;
-
Развитие на умения за емпатия, асертивно общуване и разрешаване на конфликти;
-
Формиране на гражданско съзнание, общочовешки ценности и добродетели.
Дейности и методи на работа :
-
Индивидуална психодиагностика чрез интервю, наблюдение, проективни методики и оценка на псохологическите потребности на децата;
-
Индивидуална психологична работа с деца на база техните потребности, включваща упражнение за развитие на внимание, концентрация, мисловни процеси и интелект;
-
Игри и дейности за развитие на въображение, самопознание и емоционална интелигентност ;
-
Провеждане на социално – психологически тренинги в малки групи, включващи ролеви игри, беседи и обучение.
-
Децата, които взеха активно участие в дейностите по психологическа подкрепа през учебната 2019/2020г. бяха 29 на брой, като при по – голямата част от тях се наблюдават постигнати значителни резултати:
Те успяха да усвоят много добре основните умения за общуване, като изслушване, споделяне, разбиране. Научиха се да разпознават различни емоции – радост, тъга, гняв, страх, учудване и тн…в себе си и в другите, да ги изразяват адекватно и да търсят начини за тяхното овладяване.
Развиха в голяма степен умения за самозаявяване, толерантност, асертивно общуване и разрешаване на конфликти.
Подобриха значително психическата си стабилност и устойчивост.
Подобриха устойчивостта на вниманието и способността за концентрация.
Подобриха в известна степен способността си за мислене и духовно обогатяване, чрез разгръщане на личния си потенциал.
Логопедична подкрепа 2019/2020 година ДГ № 5 „Червената шапчица”
Логопедът е специалист по комуникативни нарушения. Обследва, диагностицира и извършва терапия по различни езиково-говорни нарушения.
В началото на учебната година се прави първично логопедично обследване на децата от всяка група в детската градина, със съгласието на родителите.
Ако за дете от детската градина се установи необходимост от логопедична помощ, специалистът уведомява родителите му и организира подходяща програма за логопедична терапия. Логопедът се съобразява с възрастта на детето, равнището на индивидуалното и речевото му развитие, вида и степента на речевото нарушение.
В зависимост от вида и степента на тежест на проблема, логопедът работи основно в следните направления:
-
постигане на оптимални за правилната артикулация тонус и подвижност на мускулатурата на речевия апарат
-
правилна постановка, автоматизация и диференциация на говорни звукове, които най-често затрудняват децата, а именно това са: Л, Р, Ш, Ж, Ч, С, З, Ц, К, Г
-
упражнения за овладяване и подобряване на речевото дишане
-
овладяване на техники за плавна и ритмична реч
-
работа върху характеристиките на гласа (височина, сила, тембър, интонация, емоционалност и т.н.)
-
преодоляване на специфичните логопедични трудности при деца със сензорни, интелектуални, соматични проблеми
-
езиково развитие - структура и значение на думата, граматически правилна организация и подреждане на думите в изречение и изказване, правилно използване на езика в зависимост от контекста на ситуацията и събеседника
-
формиране на сензорни еталони (за цвят, форма, големина, време и пространство)
-
развитие фината моторика на ръцете и подготовка на водещата ръка за писане
-
формиране на елементарни математически представи
-
формиране на пълноценни представи за околния свят
-
развитие на познавателните процеси (възприятие, внимание, памет, мислене, въображение).
През учебната 2019/2020 година ДГ № 5 „Червената шапчица”, по проект BG05M20P001-3.005-0004 „Активно приобщаване в системата на предучилищното образование“ по ОП „Наука и образование за интелигентен растеж“ 2014 -2020г. бе предоставена логопедична подкрепа на 9 деца от III-та и IV-та група.
Всеки случай е индивидуален за всяко дете, но като цяло постигнатите резултати са много добри – обогатен е на активния и пасивния речник, правилно комбиниране на думите за съставяне на ясен изказ на мислите, коригиране на замени на един звук с друг, правилно произношение на даден звук, развитие на познавателните процеси и др.
Заедно с г-жа Милушева, нашият логопед по проекта "Активно приобщаване в системата на предучилищното образование" проведохме конструктивна игра за усъвършенстване познанията за звук и буква.
През учебната 2020/2021 г. продължава работата на всички педагогически специалисти за обща и допълнителна подкрепа на децата за обучение по български език, както и за педагогическа, психологическа и социална подкрепа на деца от уязвими групи.
Предвид епидемичната обстановка в България и при спазване на „Правила за организация на дейността на ДГ № 5 „Червената шапчица“ град Търговище в условията на „С-19” като неразделна част от „Правилник за дейността в детска градина № 5 “Червената шапчица” - град Търговище”, към момента, педагогическите и непедагогическите специалисти, назначени по Проекта, работят с деца само в една възрастова група:
В група „Слънчо” – психолог;
В група „Бон-Бон” – помощник-възпитател;
В група „Звездичка” – помощник на учителя;
В група „Смехурко” – логопед /на 4 часа/;
Успешната социализация, развитие на емоционална интелигентност и езикова грамотност са важни приоритети в нашата работа, а имено - да подкрепим детската любознателност и да насърчим желанието на детето да открива и опознава себе си като творческа личност.
През декември 2020 година психологът по проекта г-жа Емилова създаде Група за Обща психологична подкрепа във Фейсбук като част от работата си по проект: "Активно приобщаване в системата на предучилищното образование".
Целта на групата е омуникация, споделяне на материали , онлайн дискусии във връзка с Общата психологична подкрепа на децата и родителите от група Слъчно, към ДГ "Червената шапчица" гр. Търговище
Ето част от дейностите и задачите в групата:
"Какво липсва на изображението?"
Задавайки този въпрос, родителите могат да разберат, дали детето може да си представи целия образ на показания обект? Може ли да възпроизведе образа в паметта си или да го изгради в цялост.
Помощни въпроси могат да бъдат "Колко ръце имаш ти? А колко има на картинката?" и пр.
Г-жа Емилова разказа на родителите за огромното значение на сюжетно-ролевите игри в детска възраст и предложи някои игри, които да практикуват у дома с децата,
за да възпитават чувство за отговорност,
справедливост, отзивчивост.
Да развиват
нравственоволеви качества като самостоятелност,
организираност, инициативност.
Да формират у децата
хуманни чувства към околния свят.
В няколко поста и беседи във Фейсбук госпожа Емилова обърна внимание на родителите върху важността на слушането, четенето, разказването и съчиняването на приказки за децата. Родителите получиха и предложение да четат и разказват приказки заедно с децата си като една от дейностите по проект: "Активно приобщаване в системата на предучилищното образование."
Приказките са част от детството на всеки. Едни от първите детски спомени, които повечето от нас имат е как мама (или баба) чете приказки за лека нощ. Ето и няколко много важни ползи от четенето на приказки:
1. Подсилват детското въображение и обогатяват общата култура;
2. Приказките помагат на децата да си изградят критерии за категории като "добро" и "зло";
3. Развиват критичното мислене;
4. Приказките помагат на децата да открият, разпознаят и изучат емоциите си;
5. И всичко това се случва през забавна изтория!

И за да продължи темата с приказките и да подсили детското въображение, г-жа Емилова предостави на родителите и техните деца много приказки, материали в интернет и статии за ползите от приказки в детса възраст. Точно като за Коледа с всичките й вълшебства, даващи надежда и развихрящи фантазията на малчуганите:
Разбира се, всяка приказка, трябва да бъде изобразена и със средствата на изобразителното изкуство.
Психологът г-жа Емилова работи с децата и за развитие на фината моторика, на интерес към цветове и форми чрез различни изобразителни дейности по проект: "Активно приобщаване в системата на предучилищното образование."
В последната седмица на Декември децата и родителите бяха запознати с термина: "Позитивно родителстване" като част от работата по проект: "Активно приобщаване в системата на предучилищното образование."
Получи се интересна дискусия върху лекцията от "Академия за родители" на тема "Как с любов и уважение да наложим на детето граници."
Работата по проект "Активно приобщаване в системата на предучилищното образование" продължава активно и през 2021г.
Г-жа Емилова подробно разказа на родителите и децата колко е важно физическото развитие на децата и ежедневното движение като гимнастика, подвижни игри, игри за ловкост и сръчност, особено в условията на пандемия и дългото заседяване у дома. Тя сподели интересни видеа и подходящи музикални съпроводи с родителите, за да могат да ги използват у дома в раздвижващите дейности с децата.
С г-жа Емилова в група "Слънчо" по проекта "Активно приобщаване в системата на предучилищното образование"
Основни цели и дейности :
Индивидуална и групова работа за развитие на когнитивни способности :памет, внимание и концентрация, мислене, възприятия.
Развитие на фина мотирика и моторна координация.
Развитие на социални умения и асеривно общуване.
Разпознаване на основни емоции тъга, радост, страх, гняв и тяхното изразяване.
Превенция на агресивни прояви, развитие на търпение и толерантност.
Развитие на комуникативни умения.
Децата, които владеят добре български език отбелязват значителен напредък в изброените области. При децата с езикова бариера, резултатите са по - трудно постижими и напредъкът е минимален.
В групата се усеща позитивна, приятелска атмосфера на подкрепа и разбирателство. Ежедневните ни усилия (съвместно с персонала) са в посока децата да се чувстват приети, спокойни и стимулирани да изразяват своята индивидуалност, като в същото време се съобразяват с правилата на групата, уважават себе си и другите.
С г-жа Емилова децата се забавляваха и се учиха да участват в вободни дискусии за развитие на комуникативни умения. Забавляваха се в много игри за стимулиране на позитивни емоции, разтоварване от стрес и напрежение. Развиваха моторна координация и устойчивост с дейностите "Пролетна градина" и " Нашият двор с животни".
С г-жа Емилова, нашият прихолог по проекта "Активно приобщаване в системата на предучилищното образование" , децата от Първа група "Слънчо" се забавляваха с упражнения за енергизиране и развитие на моторна координация, внимание и концентрация.
В Четвърта група "Смехурко" с г-жа Емилова, нашият прихолог по проекта "Активно приобщаване в системата на предучилищното образование" , децата се забавляваха с:
- Игра за самоизява и разтоварване от стрес и напрежение "Папагал":
- Игри с йога пози за развитие на внимание и устойчивост, гъвкавост, стимулиране на позитивни усещания, увереност, спокойствие,въображение, креативност.
В Първа група "Слънчо" много се радваме на посещенията на г-жа Емилова, нашият прихолог по проекта "Активно приобщаване в системата на предучилищното образование" .
Този път се забавлявахме с:
- Оцветяване на животни за развитие на фина моторикал;
- Тренинг в умения за разпознаване и изразяване на различни емоции;
- Игра за подаване на кубчета по двойки "Обичаш ли, обичаш ли" за развитие на комбинативност .
![]() | ![]() | ![]() |
---|---|---|
![]() | ![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
Заедно с г-жа Милушева, нашият логопед по проекта "Активно приобщаване в системата на предучилищното образование" .
Този път се забавлявахме с:
1. Игри за развитие на вниманието;
2. Реципрочна координация;
3. Пиша елементи на букви;
4. Ориентиране в пространството.
![]() | ![]() |
---|---|
![]() | ![]() |
Г-жа Милушева, нашият логопед по проекта "Активно приобщаване в системата на предучилищното образование:
Фина моторика
Научно е доказано, че развитието на моториката на ръцете е тясно свързано с развитието на речта на детето и неговото мислене. Формирането на речевите области се извършва под влияние на импулсите от пръстите на ръцете. Обикновено децата с добре развита фина моторика имат и по-добра логическа мисъл и памет, могат да се концентрират за по-дълго време върху поставена задача. Нивото на развитие на фината моторика е един от показателите за интелектуалната готовност на детето за училище.
Овладяването на фините движения е дълъг процес. Изисква много упражнения и постоянство. Колкото по-рано детето започне да се занимава с тези игри, толкова ефектът ще бъде по-голям.
Игри и дейности за развитие на фината моторика: Късане, мачкане и сгъване и рязане на хартия; Апликиране; Драскане, оцветяване, рисуване, прекопиране, прерисуване, защриховане, дорисуване на елементи; Работата с пластилин, глина; Игра с кубчета, конструктори, домино, лото, пъзели, лабиринти; Събиране с цяла шепа или с палец и показалец и пускане на монети, копчета, жетони, кестени, жълъди, семена, топчета в касичка, в плик, кутия с малък отвор, в пластмасови бутилки; Игри с пръсти; Игри с ластик или конец, връзки на обувки, панделки; Навиване на листове хартия, салфетки и подложки за хранене на руло, като работим последователно с двете ръце.
"Работа за развитие на фината моторика - Великденска украса"
В Четвърта група "Смехурко" с г-жа Емилова, нашият прихолог по проекта "Активно приобщаване в системата на предучилищното образование" .
1. Разпознаваме емоциите: тъга, гняв, радост, спокойствие, страх, учудване. Изразяваме собствени емоции и чувства.
2. Тренинг в умения за трансформиране на негативните емоции в позитивни.
3. Дискусия за споделяне на позитивни и негативни преживявания по време на Великденските празници, трениране на умения за споделяне и изслушване.
Заедно с г-жа Милушева, нашият логопед по проекта "Активно приобщаване в системата на предучилищното образование" децата от Четвърта група "Смехурко" изработват Великденска украса..
![]() | ![]() | ![]() |
---|---|---|
![]() | ![]() | ![]() |
Отчет на работата на логопед и психолог по
Проект BG05M20P001-3.005-0004
„Активно приобщаване в системата на предучилищното образование“
по Опертивна програма "Наука за интелигентен растеж" 2014-2020 г.
от 26.08.2019 г.
в Дейност 1 "Допълнително обучение по български език за деца от уязвими групи" и Дейност 2 "Педагогическа, психологическа и социална подкрепа на децата".
в ДГ 5 "Червената шапчица" - гр. Търговище
По дейности за педагогическа, психологическа и социална подкрепа на деца от уязвими групи в ДГ № 5 „Червената шапчица” с децата работата продължават:
Стефка Петрова – психолог;
Кремена Милушева – логопед;
Виктория Георгиева – помощник на учителя;
Магдалена Генчева – помощник-възпитател.
В дейностите по Проекта досега са включени 50 деца.
Играхме игри за развитие на обща моторика, подобряване на позата и подобряване на пространствената ориентация.





Г-жа Милушева проведе групова работа с деца от трета възрастова група, в която артикулационните упражнения бяха представени като игра и се задаваха със занимателни инструкции.
През учебната 2020/2021 г. продължава работата на всички педагогически специалисти за обща и допълнителна подкрепа на децата за обучение по български език, както и за педагогическа, психологическа и социална подкрепа на деца от уязвими групи.
Предвид епидемичната обстановка в България и при спазване на „Правила за организация на дейността на ДГ № 5 „Червената шапчица“ град Търговище в условията на „С-19” като неразделна част от „Правилник за дейността в детска градина № 5 “Червената шапчица” - град Търговище”, към момента, педагогическите и непедагогическите специалисти, назначени по Проекта, работят с деца само в една възрастова група:
В група „Слънчо” – психолог;
В група „Бон-Бон” – помощник-възпитател;
В група „Звездичка” – помощник на учителя;
В група „Смехурко” – логопед /на 4 часа/;
Успешната социализация, развитие на емоционална интелигентност и езикова грамотност са важни приоритети в нашата работа, а имено - да подкрепим детската любознателност и да насърчим желанието на детето да открива и опознава себе си като творческа личност.
През декември 2020 година психологът по проекта г-жа Емилова създаде Група за Обща психологична подкрепа във Фейсбук като част от работата си по проект: "Активно приобщаване в системата на предучилищното образование".
Целта на групата е омуникация, споделяне на материали , онлайн дискусии във връзка с Общата психологична подкрепа на децата и родителите от група Слъчно, към ДГ "Червената шапчица" гр. Търговище
Ето част от дейностите и задачите в групата:
"Какво липсва на изображението?"
Задавайки този въпрос, родителите могат да разберат, дали детето може да си представи целия образ на показания обект? Може ли да възпроизведе образа в паметта си или да го изгради в цялост.
Помощни въпроси могат да бъдат "Колко ръце имаш ти? А колко има на картинката?" и пр.
Г-жа Емилова разказа на родителите за огромното значение на сюжетно-ролевите игри в детска възраст и предложи някои игри, които да практикуват у дома с децата,
за да възпитават чувство за отговорност,
справедливост, отзивчивост.
Да развиват
нравственоволеви качества като самостоятелност,
организираност, инициативност.
Да формират у децата
хуманни чувства към околния свят.
В няколко поста и беседи във Фейсбук госпожа Емилова обърна внимание на родителите върху важността на слушането, четенето, разказването и съчиняването на приказки за децата. Родителите получиха и предложение да четат и разказват приказки заедно с децата си като една от дейностите по проект: "Активно приобщаване в системата на предучилищното образование."
Приказките са част от детството на всеки. Едни от първите детски спомени, които повечето от нас имат е как мама (или баба) чете приказки за лека нощ. Ето и няколко много важни ползи от четенето на приказки:
1. Подсилват детското въображение и обогатяват общата култура;
2. Приказките помагат на децата да си изградят критерии за категории като "добро" и "зло";
3. Развиват критичното мислене;
4. Приказките помагат на децата да открият, разпознаят и изучат емоциите си;
5. И всичко това се случва през забавна изтория!

И за да продължи темата с приказките и да подсили детското въображение, г-жа Емилова предостави на родителите и техните деца много приказки, материали в интернет и статии за ползите от приказки в детса възраст. Точно като за Коледа с всичките й вълшебства, даващи надежда и развихрящи фантазията на малчуганите:
Разбира се, всяка приказка, трябва да бъде изобразена и със средствата на изобразителното изкуство.
Психологът г-жа Емилова работи с децата и за развитие на фината моторика, на интерес към цветове и форми чрез различни изобразителни дейности по проект: "Активно приобщаване в системата на предучилищното образование."
В последната седмица на Декември децата и родителите бяха запознати с термина: "Позитивно родителстване" като част от работата по проект: "Активно приобщаване в системата на предучилищното образование."
Получи се интересна дискусия върху лекцията от "Академия за родители" на тема "Как с любов и уважение да наложим на детето граници."
Работата по проект "Активно приобщаване в системата на предучилищното образование" продължава активно и през 2021г.
Г-жа Емилова подробно разказа на родителите и децата колко е важно физическото развитие на децата и ежедневното движение като гимнастика, подвижни игри, игри за ловкост и сръчност, особено в условията на пандемия и дългото заседяване у дома. Тя сподели интересни видеа и подходящи музикални съпроводи с родителите, за да могат да ги използват у дома в раздвижващите дейности с децата.
С г-жа Емилова в група "Слънчо" по проекта "Активно приобщаване в системата на предучилищното образование"
Основни цели и дейности :
Индивидуална и групова работа за развитие на когнитивни способности :памет, внимание и концентрация, мислене, възприятия.
Развитие на фина мотирика и моторна координация.
Развитие на социални умения и асеривно общуване.
Разпознаване на основни емоции тъга, радост, страх, гняв и тяхното изразяване.
Превенция на агресивни прояви, развитие на търпение и толерантност.
Развитие на комуникативни умения.
Децата, които владеят добре български език отбелязват значителен напредък в изброените области. При децата с езикова бариера, резултатите са по - трудно постижими и напредъкът е минимален.
В групата се усеща позитивна, приятелска атмосфера на подкрепа и разбирателство. Ежедневните ни усилия (съвместно с персонала) са в посока децата да се чувстват приети, спокойни и стимулирани да изразяват своята индивидуалност, като в същото време се съобразяват с правилата на групата, уважават себе си и другите.
С г-жа Емилова децата се забавляваха и се учиха да участват в вободни дискусии за развитие на комуникативни умения. Забавляваха се в много игри за стимулиране на позитивни емоции, разтоварване от стрес и напрежение. Развиваха моторна координация и устойчивост с дейностите "Пролетна градина" и " Нашият двор с животни".
С г-жа Емилова, нашият прихолог по проекта "Активно приобщаване в системата на предучилищното образование" , децата от Първа група "Слънчо" се забавляваха с упражнения за енергизиране и развитие на моторна координация, внимание и концентрация.
В Четвърта група "Смехурко" с г-жа Емилова, нашият прихолог по проекта "Активно приобщаване в системата на предучилищното образование" , децата се забавляваха с:
- Игра за самоизява и разтоварване от стрес и напрежение "Папагал":
- Игри с йога пози за развитие на внимание и устойчивост, гъвкавост, стимулиране на позитивни усещания, увереност, спокойствие,въображение, креативност.
В Първа група "Слънчо" много се радваме на посещенията на г-жа Емилова, нашият прихолог по проекта "Активно приобщаване в системата на предучилищното образование" .
Този път се забавлявахме с:
- Оцветяване на животни за развитие на фина моторикал;
- Тренинг в умения за разпознаване и изразяване на различни емоции;
- Игра за подаване на кубчета по двойки "Обичаш ли, обичаш ли" за развитие на комбинативност .
![]() | ![]() | ![]() |
---|---|---|
![]() | ![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
Заедно с г-жа Милушева, нашият логопед по проекта "Активно приобщаване в системата на предучилищното образование" .
Този път се забавлявахме с:
1. Игри за развитие на вниманието;
2. Реципрочна координация;
3. Пиша елементи на букви;
4. Ориентиране в пространството.
![]() | ![]() |
---|---|
![]() | ![]() |
Г-жа Милушева, нашият логопед по проекта "Активно приобщаване в системата на предучилищното образование:
Фина моторика
Научно е доказано, че развитието на моториката на ръцете е тясно свързано с развитието на речта на детето и неговото мислене. Формирането на речевите области се извършва под влияние на импулсите от пръстите на ръцете. Обикновено децата с добре развита фина моторика имат и по-добра логическа мисъл и памет, могат да се концентрират за по-дълго време върху поставена задача. Нивото на развитие на фината моторика е един от показателите за интелектуалната готовност на детето за училище.
Овладяването на фините движения е дълъг процес. Изисква много упражнения и постоянство. Колкото по-рано детето започне да се занимава с тези игри, толкова ефектът ще бъде по-голям.
Игри и дейности за развитие на фината моторика: Късане, мачкане и сгъване и рязане на хартия; Апликиране; Драскане, оцветяване, рисуване, прекопиране, прерисуване, защриховане, дорисуване на елементи; Работата с пластилин, глина; Игра с кубчета, конструктори, домино, лото, пъзели, лабиринти; Събиране с цяла шепа или с палец и показалец и пускане на монети, копчета, жетони, кестени, жълъди, семена, топчета в касичка, в плик, кутия с малък отвор, в пластмасови бутилки; Игри с пръсти; Игри с ластик или конец, връзки на обувки, панделки; Навиване на листове хартия, салфетки и подложки за хранене на руло, като работим последователно с двете ръце.
"Работа за развитие на фината моторика - Великденска украса"
В Четвърта група "Смехурко" с г-жа Емилова, нашият прихолог по проекта "Активно приобщаване в системата на предучилищното образование" .
1. Разпознаваме емоциите: тъга, гняв, радост, спокойствие, страх, учудване. Изразяваме собствени емоции и чувства.
2. Тренинг в умения за трансформиране на негативните емоции в позитивни.
3. Дискусия за споделяне на позитивни и негативни преживявания по време на Великденските празници, трениране на умения за споделяне и изслушване.
Заедно с г-жа Милушева, нашият логопед по проекта "Активно приобщаване в системата на предучилищното образование" децата от Четвърта група "Смехурко" изработват Великденска украса..
![]() | ![]() | ![]() |
---|---|---|
![]() | ![]() | ![]() |
Отчет на работата на логопед и психолог по
Проект BG05M20P001-3.005-0004
„Активно приобщаване в системата на предучилищното образование“
по Опертивна програма "Наука за интелигентен растеж" 2014-2020 г.
от 26.08.2019 г.
в Дейност 1 "Допълнително обучение по български език за деца от уязвими групи" и Дейност 2 "Педагогическа, психологическа и социална подкрепа на децата".
в ДГ 5 "Червената шапчица" - гр. Търговище
По дейности за педагогическа, психологическа и социална подкрепа на деца от уязвими групи в ДГ № 5 „Червената шапчица” с децата работата продължават:
Стефка Петрова – психолог;
Кремена Милушева – логопед;
Виктория Георгиева – помощник на учителя;
Магдалена Генчева – помощник-възпитател.
В дейностите по Проекта досега са включени 50 деца.
Играхме игри за развитие на обща моторика, подобряване на позата и подобряване на пространствената ориентация.





Г-жа Милушева проведе групова работа с деца от трета възрастова група, в която артикулационните упражнения бяха представени като игра и се задаваха със занимателни инструкции.